Pris
Under sommaren 2025 ordnas skollovsverksamheten som dagverksamhet.
Priset för en verksamhetsvecka som dagverksamhet kl. 8–16 är 725 € + moms 25,5 %.
I priset ingår förutom den handledda verksamheten även allt nödvändigt material samt måltider. Vårdnadshavarna ansöker om plats för sitt barn och betalningsförbindelse från socialtjänsten i sin hemkommun. Vid frågor gällande ansökan och betalning kan man vara i kontakt med den ansvariga personen vid varje verksamhetsenhet.
Om barnet eller den unga behöver personlig assistans arrangerad av verksamhetsenheten under skollovsverksamheten, tillkommer en avgift på 30,00 €/timme + moms 25,5 %. Utflykter och annan avgiftsbelagd verksamhet tillkommer.
Sista ansökningsdagen är 28.3.2025.
Skollovsverksamheten genomförs med minst fem deltagare.
Valteri-skola Skilla, Helsingfors
Sommar genom alla sinnen – dofta, smaka, betrakta, lyssna och känn. Sommarkänsla och aktiviteter i olika miljöer.
2.–6.6.2025 (mån–fre) vecka 23
9.-13.6.2025 (mån–fre) vecka 24
2.–13.6.2025 (mån–fre) två veckor 23 och 24)
OBS! Skollovsverksamheten är avsedd för skolans egna elever.
Kontakta: Anne Keinänen, p. 029 533 5306
Skollovsverksamhet kommer också att ordnas under höstlovet:
Hösten målar en tavla- Verksamhet i konstverkstaden”. Vi rör oss i höstlig natur och samlar naturmaterial för konstverkstadsarbete. Tillsammans skapar vi konst av naturmaterial.
13.-17.10.2025 (mån–fre)
Mer information om höstlovsveckans program, pris och anmälan publiceras under höstterminen 2025.